protein food

8 best & Cheapest Protein food at home.

Health

The most viable options have changed due to skyrocketing egg prices Cheapest Protein food.

Traditionally, eggs were one of the cheapest sources of protein. A carton of extra-large eggs contained 84 grams of protein, just 48 cents per 20 grams. Due to the recent bird flu outbreak and other economic factors, egg prices have skyrocketed Cheapest Protein food.

Whey powder, for example, is also more expensive than it used to be. Therefore, we calculated the price of a serving of protein across various grocery items. Tofu and peanuts are among the underrated options, along with the classic meat, eggs, and protein powder.

Cheapest Ways Protein

1. Methodology – Protein food

The following calculations are not based on an exhaustive national survey of prices. On the deadline, we used non-sale prices from a chain grocery store in Pittsburgh, checking on Amazon for a few items that weren’t available in the store. Prices in your area may vary, but we hope the relative prices-which things are cheaper than others-will be similar to what I found. Cheapest Ways Protein Using this formula, you can calculate your own:

As we move through the list, I have calculated the price per 20 grams of protein. (Multiply the number above by 20.) That would be enough for a small snack or a sizeable protein-rich meal. The protein content of chicken breast is about 40 grams Protein food.

2. The overall protein food

My list doesn’t match the cost-effectiveness of $2 or even $2.50/dozen eggs (RIP), but these are all under $1 per 20 grams of protein:

  • Skim milk, 65 cents ($4.29/gallon, 133 grams of protein)
  • Chicken legs are also 65 cents ($1.95/lb, 49 grams).
  • Peanuts (!), 68 cents ($3.79/lb, without shells, 112 g)
  • Whole milk, 85 cents ($5.19/gal, 123 g)
  • Chicken breast, 86 cents ($5.89/lb, 139 g)
  • Tuna, 95 cents ($1.09 for a can that contains 23 g of protein)
protein food

3. How do meats stack up – Protein food

Our list of the lowest chicken prices is above. The cost of chicken breast per pound is high, but you get a lot of protein for your money. By contrast, bone-in, skin-on chicken legs are dirt cheap-but the price includes inedible bones and plenty of fat in the meat and skin. Depending on how you cook the chicken, some fat may drain away Cheapest Ways Protein.

Similar tradeoffs apply to cuts of meat. Lean cuts of meat can still be cost-effective in terms of protein price. It may be interesting to note that ground beef is about the same price per gram of protein ($1.40 per 20 grams) regardless of the fat content:

All those grades of beef have better prices than most other popular meats, incredibly lean meats. Here are a few examples:

  • Pork tenderloin, $1.49 per 20 grams of protein ($8.59 for a 22-ounce packaged tenderloin with 115 grams of protein)
  • Tilapia, $1.65 per 20 grams of protein ($7.49 per pound for 91 grams). Note that fish prices vary and that you can usually get better prices if you buy frozen—so this one might increase the rankings if you get a good deal in the frozen section.
  • Ground turkey, $1.69 ($8.09 per pound for 96 grams of protein).

Here are two items that turned out to be more expensive than others. In one case, I expected it; in the other, not so much Cheapest Ways Protein.

Cheapest Ways Protein

4. Vegetarian optionsProtein food

How about things that aren’t meat? In addition to eggs, dairy products, beans, and tofu are nutritious sources of protein. The only plant-based item on our under-$1 list was peanuts and milk for lacto-ovo folks. The following are a few more non-meat items with their prices, many of them a better deal than the meats (mostly cheaper than beef, but more expensive than chicken):

  • Canned black beans, $1.03 for 20 grams of protein ($1.29 per can with 25 grams of protein)
  • Eggs: $1.12 for 20 grams of protein if you buy them at $4.69/dozen (extra size). Prices are volatile here, so calculate your own: large eggs have 6 grams of protein each, and extra-large have 7 grams.
  • Cheddar cheese, $1.14 per 20 grams of protein ($3.19 for an 8-ounce block of cheese with 56 grams of protein)
  • Extra firm tofu, $1.16 per 20 grams of protein ($2.49/lb, 43 grams of protein)
protein food
  • String cheese, $1.66 per 20 grams of protein ($4.89 for a 12-pack with a total of 84 grams of protein)
  • Whey protein powder, $1.23 per 20 grams of protein ($42.74 for a tub that contains 696 grams of protein)
  • Egg whites in a carton: $1.44 per 20 grams of protein ($3.59 for a 16-ounce carton with 50 grams of protein)
  • Greek yoghurt is $1.50 per 20 grams of protein ($5.99 for a 32-ounce container that includes 80 grams of protein). Yoghurt is another one of those items where the price varies a lot by brand and variety, so shopping around is especially critical here Protein food.

For any price comparison, check your local store’s numbers. The price of some items (like those eggs!) varies from day to day across the country. There are also sales, coupons, and frozen items that can help you find lower prices than these. Therefore, if you beat what we saw, we’re happy for you.

5. Sardines – Protein food

Protein-rich foods do not have to cost a fortune—for instance, sardines. In 1/2 cup servings, silverfish have 18 grams of protein. It is cheaper to buy them canned than fresh. Rinse off any extra oil from canned foods, water, or olive oil. Preparing them is easy. Top with chopped tomatoes and herbs like basil or oregano, or drizzle with lemon juice and olive oil.

6. Cottage cheese – protein food

In addition to having nearly 24 grams of protein per cup, cottage cheese also contains casein. Slow-digesting protein helps you feel full for a more extended period. Cottage cheese is delicious protein food when added to recipes. n a smoothie or scramble it with eggs. Add veggies, olives, and seasonings to it to make a bowl. Make muffins even more delicious by incorporating cottage cheese.

7. Lentils – protein food

protein food

Despite their size, these legumes are mighty, containing 18 grams of protein per cup (cooked). Additionally, they’re high in iron and heart healthy. Since lentils do not need to be presoaked, they cook quicker. Combine roasted lentils with chopped sweet peppers, herbs, and spices in a salad. Alternatively, simmer dried ones in broth with garlic, onion, diced tomatoes, spinach, and rosemary.

8. Oats – Protein food

You likely have some in your pantry, whether rolled, steel-cut, or instant. Despite their different textures, all have about the same amount of protein per 1-cup serving (cooked). Top your oatmeal with berries, nuts, cinnamon, and honey for added fibre and flavour. You can use whole-oat groats (cleaned and hulled oats) as a base for poultry stuffing.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *